Published on
post author

Karol Kłaczyński

Product Owner

Formatowanie tekstu w MS Word

W tym artykule dowiesz się w jaki sposób formatować tekst wklejony z inteliLex, aby przyspieszyć swoją pracę.

Jak formatuje się tekst wklejony z inteliLex?

Tekst wklejony dzięki inteliLex jest formatowany automatycznie w domyślnych stylach edytora, które nie zawsze mogą odpowiadać formatowi dokumentu, nad którym pracuje użytkownik. Formatowanie może być jednak szybkie i proste, wystarczy użycie jednej opcji programu MS Word - Malarza formatów.

Malarz formatów

Jest to standardowe narzędzie MS Word - nie wymaga dodatkowych instalacji czy specjalnych licencji. Jest dostępne praktycznie w każdym programie pakietu Office - Word, Excel czy PowerPoint. Przydaje się szczególnie, gdy wklejamy treść z zewnętrznego źródła, tak jak ma to miejsce w przypadku inteliLex.

Jak działa?

Działanie Malarza Formatów polega na dokładnym kopiowaniu stylu jednego fragmentu tekstu do drugiego. Co istotne - fragment, który chcemy zmienić, musi już istnieć. Aby "skopiować format" wystarczy najpierw zaznaczyć fragment którego format kopiujemy, kliknąć opcję "Malarz formatów" (dostępną zazwyczaj domyślnie na pasku narzędzi głównych po lewej) i zaznaczyć tekst, który chcemy zmienić. Przykład użycia można zobaczyć we fragmencie filmu pod tym linkiem.

O czym pamiętać kopiując format?

Narzędzie to jest bardzo przydatne, jednak nie w każdym przypadku działa tak automatycznie, jak byśmy tego chcieli. Przykładem mogą być listy, które często składają się z dwóch formatów - innego dla nagłówka sekcji i innego dla podpunktów, mimo że tworzą jedną listę. Kopiując format z takiej listy, Malarz skopiuje tylko jeden format, przez co lista, które styl chcemy zmienić, cała przyjmie format nagłówka lub podpunktów. W takim wypadku należy skopiować oddzielnie format nagłówka i oddzielnie format podpunktów. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w każdym przypadku, gdy w jednej partii tekstu występuje więcej niż jeden format.

Tabele

Malarz nie kopiuje tabel, jedynie format tekstu, jaki się w niej znajduje (np. odległości pomiędzy liniami). Aby tekst umieścić w tabeli, należy tabelę samodzielnie stworzyć lub skopiować.

Chcesz wiedzieć więcej?

Więcej informacji znajdziesz o tym, jak działa i jak najlepiej korzystać z naszego systemu znajdziesz na naszym blogu w artykułach z hashtagiem #inteliLexHowTo. Odwiedź również nasz kanał na YouTube oraz sekcję FAQ na stronie.

Skorzystaj z inteliLex i odzyskaj swoją wiedzę!

Zobacz cennik i zarejestruj się